Výroba

SurovinyVAŘENÍ JE VĚDA...

Pro výrobu tradičního českého piva je zapotřebí tří základních surovin – voda, slad a chmel. Každá z nich hraje důležitou roli v jednotlivých částech výrobního procesu. Pro naše pivo proto vybíráme ty nejkvalitnější suroviny od českých dodavatelů, jedině tak je možné dosáhnout skvělé chuti a kvality rohozeckého piva.

VODA

Pro výrobu našeho piva čerpáme vodu z nedalekého Vazoveckého údolí. Tato voda pochází přímo z pískovcových skal Českého ráje. Do skal je vytvořeno celkem 5 zářezů, ze kterých vytéká průzračně čistá voda. Tu již nijak neupravujeme a rovnou ji používáme k výrobě rohozeckého piva. Dobrá voda je totiž klíčem k jeho kvalitě.

SLAD

Pro výrobu sladu se nejlépe hodí jarní dvouřadý ječmen. Slad se z ječmene vyrábí tak, že se ječmen nejprve namočí, poté se nechá naklíčit, čímž se zrno znovu probudí k životu a vzniknou v něm potřebné enzymy. Následně se vzniklý slad suší – odborně se tomuto procesu říká hvoždění. Pro náš pivovar dodává slad nymburská sladovna, která zpracovává kvalitní sladovnické ječmeny pěstované v Polabí.

CHMEL

Žatecký poloraný červeňák je nejkvalitnější odrůda chmele, která se u nás v České republice pěstuje. A proto jej používáme pro výrobu rohozeckého piva. Žatecký červeňák je pro svoji kvalitu velmi oblíbený a uznávaný i v zahraničí. Má jemné aroma a vyniká výbornými pivovarskými vlastnostmi. Pro ten náš si jezdíme do chmelařství v Polepských blatech, které leží ve vyhlášené Úštěcké chmelařské oblasti.

Vedení pivovaruDĚLÁME TO, CO MILUJEME

Profesně jsem se začal věnovat pivovarství po absolvování Vysoké školy chemickotechnologické v roce 1985, nejprve jako podsládek pivovaru v Lounech, později jsem postoupil na pozici sládka. Po pár dalších letech jsem pracoval už jako vrchní sládek ve společnosti Drinks Union, zde jsem měl na starost celkem čtyři pivovary.

V roce 2005 jsem se rozhodl opustit Drinks Union a přijmout nabídku na ředitele Pivovaru Rohozec. Pivovar byl v té době technicky i stavebně ve špatném stavu a produkce byla zhruba na 20% možné výrobní kapacity. Rohozecké pivo mělo silně pošramocenou pověst a sudy už neodebírala téměř žádná restaurace ani hospoda. Obecně byl pivovar zastaralý. Potřebné investice do strojního a technologického vybavení zde neproběhly více než dvacet let. Bylo potřeba udělat radikální změny a přistoupit k postupné modernizaci pivovaru. Ta probíhá v podstatě dodnes.

V roce 2011 jsme zrekonstruovali srdce pivovaru – varnu. Následovala rekonstrukce ležáckých sklepů a spilky. Dále jsme vystavěli nový expediční sklad a nezapomněli ani na odpovědnost k životnímu prostředí rekonstrukcí parní kotelny a veškerých rozvodů páry. Kotle s několikastupňovým odlučováním škodlivin tak splňují i ty nejpřísnější ekologické limity. V roce 2020 proběhla přestavba zámečku, v prvním patře sídlí administrativa pivovaru a v přízemí funguje nová Rohozecká Restaurace.

TechnologieVarna

Z mladiny se odstraní hořké kaly, ochladí se na zákvasnou teplotu cca 7°C a vede se do spilky (spílání). Ve spilce se mladina zakvasí kvasnicemi a kvasí v otevřených kádích asi 7-10 dní při teplotě do 10°C. Zde vzniká hlavní podíl alkoholu a uvolňuje se CO2. Vznikne tak mladé pivo.

Spilka

Mladé pivo ze spilky se přečerpá do ležáckých tanků (sudování). V ležáckých tancích pivo zraje, dokvašuje a při tom se CO2 již nemůže uvolňovat jako ve spilce, ale zůstává v ležáckém tanku, a tak se pivo sytí a získává patřičný říz. V ležáckých tancích pivo dozrává až 2 měsíce při teplotě max. 3°C. Pivo z ležáckých tanků se potom zfiltruje a naplní do přetlačných tanků.

Sklep

Zfiltrované pivo z přetlačných tanků se stáčí do sudu, nebo do lahví. Právě filtrace a stáčení piva spojuje tradiční, klasickou výrobu piva s moderními trendy. Stáčírny jsou vybaveny novou, moderní technologií, umožňující finální ošetření piva a jeho balení tak, aby splňovalo náročné požadavky našich současných spotřebitelů.

Dlouho by se dalo popisovat jaké je opravdu dobré pivo, dá se mluvit o jednotlivých analytických či chuťových parametrech a o individuálním přístupu každého jednotlivce, my pivovarští z Rohozce ale tvrdíme, že opravdu dobré pivo je hlavně takové, co Vás pobízí k dalšímu napití…a tím pivo z Rohozce určitě je, protože zájem o něj stále roste…